HTML (HyperText Markup Language) je jezik koji se koristi za struktuisanje sadržaja web stranice. Pomoću HTML-a definišete da li će vaš sadržaj biti naslov, paragraf, link ili slika. Dok CSS definiše kako će ti elementi izgledati.
Napravimo jednostavnu web stranicu sa naslovom i paragrafom. Uz pomoć code editora (VS Code), napravite stranicu “index.html” i u nju pohranite sledeći kod:
<h1>Hello world</h1> <p>Ovo je moj prvi paragraf. Iznad paragrafa je naslov</p>
Ovaj HTML code će dati sledeći rezultat:
Hello world
Ovo je moj prvi paragraf. Iznad paragrafa je naslov
Struktura HTML dokumenta:
Iako će Browser (Chrome, Firefox) ispravno protumačiti stranicu koju ste napravili, ovo nije pravilan način pisanja html koda. Svaka web stranica mora da prati ispravnu HTML strukturu.
HTML kod se mora nalaziti između tagova <html> i </html>. HTML tagovi sadrže head i body sekciju. Sve što je vidljivo na sajtu nalazi se u body sekciji, a sve ostalo u head sekciji.
<!DOCTYPE html> <html > <head> <title>Naslov stranice</title> </head> <body> <h1>Hello world</h1> <p>Ovo je moj prvi paragraf. Iznad paragrafa je naslov</p> </body> </html>
Naš HTML kod sa početka smo stavili između <body> i </body> tagova.
- <!DOCTYPE html> definiše tip dokumenta(HTML dokument).
- <title> definišu ime naše stranice, i nalaze se u “nevidljivom” dijelu stranice.
Čestitamo. Napravili vašu prvu HTML stranicu. HTML je zaista lagan. Zar ne?
Sledeći korak je učenje ostalih HTML elemenata. Jednom kada naučite osnovne elemente, možete sa punim pravom reći da znate HTML.
Nastavak: HTML Elementi
Ukoliko želite proširiti svoje znanje preporučujemo vam Mozilla Developer Guide : Introduction to HTML.