Kako bismo definisali AIDA princip, koristićemo definiciju koju daje profesor Darko Tadić u svojoj knjizi „Copywriting“.
„Strategijski koncept AIDA, predstavlja jedan od najpoznatijih marketinških modela komunikacije, koji ima za cilj da podstakne kupca da se odluči na kupovinu. AIDA predstavlja akronim od sledećih riječi:
- A-attention (pažnja)
- I-interest (insteresovanje)
- D-desire (želja)
- A-action (akcija)“ (Tadić 2014)
Stadijum „pažnja“ predstavlja prvi korak ka akciji. Korisnik po prvi put postaje svjestan brenda, firme i proizvoda.
U fazi „interesovanje“ korisnik se interesuje za brend ili proizvod nakon što otkriva kako mu proizvoda može pomoći i kako proizvoda ili servis može uticati na njegov život.
U fazi „želja” korisnik počinje da želi proizvod i svjestan je da mu proizvod treba (zadovoljava neku potrebu ili rješava problem).
Faza „akcija“ predstavlja finalnu fazu u tradicionalnom marketingu, fazu prodaje. Korisnik kupuje proizvod ili podstaknut reklamom pravi željenu akciju.
Pročitajte: Kako upravljati SEM-om u zavisnosti od AIDA faze?
Ukoliko izvršimo adaptaciju AIDA modela ka internet marketingu, možemo primjetiti da nam nedostaje još jedna faza. To je peta faza „Post action phase“, faza nakon akcije.
Takođe možemo primjetiti da progres od prve do poslednje faze nije linearan kod online prodaje i marketinga. Korisnik ne mora pratiti redoslijed koji nalaže tradicionalni AIDA koncept. Što znači da korisnik može iz prve faze preći u četvrtu, preskačući dvije faze.
To je kod tradicionalnog marketinga malo drugačije, pa se u tradicionalnom marketingu tokom objašnjavanja AIDA koncepta koristio primjer tunela ili lijevka, dok se danas AIDA koncept objašnjava kao put korisnika (umjesto „buyers funel“ koristi se „customer journey“).