Šta je SEO? Zašto je bitna SEO OPTIMIZACIJA? Kako samostalno izvršiti optimizaciju? - Mozak

SEO (Search Engine Optimization) je termin koji se odnosi na proces prilagođavanja sajta za tražilace (Google, Yahoo, Bing).

Sajt se optimizuje kako bi se visoko kotirao u rezultatima pretrage. SEO optimizacija kao rezultat daje povećanje u količini i kvalitetu posjeta. Optimizovan sajt ne samo da dobija veći broj posjeta, nego i te posjete češće dovode do određene akcije klijenta.

TEORIJA: U digitalnom marketingu, SEO predstavlja najvažniji alat za prvu fazu AIDA principa. U ovoj fazi pomažemo potrošaču da otkrije proizvod ili servis firme na internetu. Potrošač u ovoj fazi ne traži naš brend, već prvi put iskazuje potrebu za uslugom, servisom ili proizvodom koji naš brend nudi.

Sva SEO optimizacija svodi se na upravljanje sa dvije vrste SEO signala:

  • On-page SEO (On-site SEO) signali i
  • Off-page SEO (Off-site SEO) signali.

U ovom članku pokrićemo sve što je potrebno znati o SEO-u. Nakon što pročitate ovaj članak saznaćete zašto ni jedan marketing stručnjak ne može uraditi bolji SEO od vas samih. Ovdje usvojena znanja i koncepti razmišljanja pomoće vašem biznisu više nego bilo koje ulaganje u marketing.

Počećemo sa objašnjavanjem procesa pretrage, a završiti sa listom zadataka koje možete odmah početi izvršavati. Ako ste zadovoljni našim trudom u ovom članku, podijelite ovaj članak kako bi što prije pomogli i drugim preduzetnicima.

Šta je SEO?

Kako se odvija proces pretrage

SEO članci najčešće preskaču da objasne kako zaista funkcionište pretraga. Bez adekvatnog razmijevanja procesa pretrage nećemo imati temelj za gradnju našeg SEO znanja. Razumijevanjem “šta Google želi od nas?”, lakše ćemo razumijeti da li je nešto dobro ili loše za naše rangiranje.

Proces pretrage je složen proces koji se odvija na serverima tražilace. Intuitivno shvatanje je da korisnik “pretražuje internet”, međutim korištenjem tražilaca korisnici zapravo pretražuju servere pretraživača. Pretraživač na svojim serverima ima veliki broj indeksiranih web adresa. Indeksiranje je proces upisivanja i kategorizacije web adresa (veb sajtova i veb stranica) u bazu podataka tražilace. Indeksiranje vrše programi spajderi (spider). Spajderi pronalaze web stranice tako što prate veze, linkove(hyperlinks). Gotovo do svih sajtova na internetu se može doći putem ovih hyperlik poveznica. Na svaku stranicu vašeg sajta može se doći klikom na neki link. Na taj način spider programi uspijevaju da indeksiraju čitav otvoreni internet. Tu već možemo da otkrijemo jedno od SEO pravila: što više relevantnih linkova upućuje na vašu stranicu to će se ona bolje rangirati.

Proces pretrage započinje kada korisnici ukucajući ključne riječi (keywords) u formu za pretraživanje. Ove ključne riječi definišu namjeri ili potrebu korisnika. Nakon što dobije ključne riječi pretraživač ih analizira i izbacuje stranicu sa rezultatima pretrage. Za stranicu sa rezultatima pretrage koristimo termin SERP (Search Engine Result Page). SERP je stranica koju prikazuje pretraživač kada korisnik zatraži pretragu za neki pojam (ključnu riječ). Ova stranica je odgovor na korisnikov upit. Rezultati na SERP stranici su poredani prema relevantnosti u odnosu na pretraživani pojam. U primjeru sa slike ispod, korisnikov upit glasio je “digitalni marketing”. Na osnovu tog upita Google je formirao listu rezultata koji odgovaraju na ključne riječi “digitalni marketing”. Ovu listu nazivamo SERP (Search Engine Results Pages).

SERP stranica
SERP stranica za termin “Digitalni marketing”

Anatomija rezultata pretrage

Anatomija rezultata pretrage je uvijek ista*. Svaki rezultat pretrage sadrži:

  1. Naslov
  2. URL (link na sadržaj na koji rezultat upućuje)
  3. Dio teksta na stranici (Text snippet)
Anatomija rezultata pretrage
Anatomija rezultata pretrage

Na osnovu ovih elemenata korisnik određuje da li rezultat pretrage odgovara njegovom upitu.

*featured snippets je oblik rezultata pretrage koji ima različitu anatomiju od standarndog. Može da stadrži sliku, lokaciju, broj telefona ili listu.

Raspored klikova prema poziciji rezultata pretrage

Prve tri pozicije rezultata pretrage dobijaju preko 50% od svih posjeta. Sajtovi na drugoj stranici pretrage dijele manje od 1% ukupnih posjeta.

Raspored klikova prema poziciji rezultata pretrage određuje se uz pomoć CTR metrike. CTR (Click Trough Rate) predstavlja broj osoba koje su kliknule na rezultat pretrage u odnosu na broj osoba kojima je oglas prikazan. CTR je različit za različite pozicije u rezultatima pretrage.

Formula za računanje CTR
Kako se računa CTR?

Analizom 11 miliona ključnih riječi sa 106 hiljada sajtova kompanija Advanced Web Ranking je dobila prosječne vrijednosti za CTR u zavisnosti od pozicije u rezultatima pretrage. (Advanced Web Ranking n.d.)

  • Pozicija 1. CTR: 30.97%
  • Pozicija 2. CTR: 15.39%
  • Pozicija 3. CTR: 9.36%
  • Pozicija 4. CTR: 6.0%
  • Pozicija 5. CTR: 4.11%
  • Pozicija 6. CTR: 2.9%
  • Pozicija 7. CTR: 2.11%
  • Pozicija 8. CTR: 1.63%
  • Pozicija 9. CTR: 1.31%
  • Pozicija 10.CTR: 1.06%

Iz pomenutog istraživanja vidimo da je šansa da klijent pronađe sajt koji se loše pozicionira na tražilicama statistički izuzetno niska. Da bi povećali broj posjeta na veb stranici neophodno je kvalitetno optimizovati veb sajt za tražilice.

Interent prezentacija firme ne samo da se mora prikazivati na prvoj stranici rezultata pretrage za ciljane pojmove, već ona mora i da se rangira visoko na toj stranici. Analizom statističkih podataka vidimo da trećina svih posjeta sa stranice rezultata pretrage (SERP) odlazi na prvi rezultat pretrage. Prve tri pozicije dobijaju 50% svih posjeta. Zbog toga je visoko pozicioniranje izuzetno važno.

U svijetu digitalnog marketinga postoji šala:

The best place to hide a dead body is page 2 of Google search results

Najbolje mjesto za sakriti leš, je druga stranica Google rezultata, jer ga tamo sigurno niko neće tražiti.

Faktori za rangiranje (On page i Off page)

Algoritmi za rangiranje i sortiranje rezultata pretrage uzimaju u obzir peko 200 jedinstvenih faktora. Ova lista uključuje signale poput: riječi koje se koriste na sajtu, svježinu sadržaja na sajtu, geografsku lokaciju korisnika koji pretražuje ključne riječi, pagerank i sl.

Faktori na osnovu kojih tražilice rangiraju sajtove dijelimo u dvije grupe: On-site signali i Off-site signali. Prema ovome imamo i dva tipa SEO optimizacije: On-site optimization (On-site SEO) i Off-site optimization (Off-site SEO). On-site seo odnosi se na promjene koje možemo izvršiti na sajtu, poput izmjene dizajna, izmjene strukture stranice i izmjene sadržaja. Off-site SEO podrazumijeva aktivnosti koje radimo van okvira sajta, npr. povećavanje broja objava na Facebooku.

Pročitaj: On-site SEO; Pročitaj: Off-site SEO;

Krenimo sa optimizacijom!

4 najvažnija SEO faktora su: NASLOVI, SADRŽAJ, ISKUSTVO i POMINJANJA. Ostali SEO faktori su daleko manje važni, tako da ne idite dalje dok ne usavršite osnove. Budite sigurni da ste u svakoj od ovih pet kategorija bolji od konkurencije. Ako se i dalje budete rangirali lošije nego vaša konkurencija, onda možete istražiti ostale SEO faktore po kojima je konkurencija bolja od vas.

Naslovi i imena [VAŽNO]

Naslove koji nas navode na klik u digitalnom marketingu zovemo clickbait. Nakon što korisnik izvrši pretragu, Google mu nudi nekoliko rezultata. Na osnovu naslova koje mu Google ponudi, korisnik će kliknuti na jedan od rezultata. Google će zapamtiti procenat klika za svaki od ponuđenih rezultata, što predstavlja CTR skor. Ovaj skor Google kasnije koristi za filtriranje rezultata. Ako na vaš rezultat niko ne klika, Google će ga polako obarati, a zatim potpuno izbrisati iz rezultata pretrage. Google će na isti način promovisati rezultate koji imaju veći CTR skor.

Ime stranice je važan SEO faktor. Ime stranice se nalazi između <head> i </head> elementa. Ono se može tumačiti kao “naslov” web stranice. Preporučuje se navođenje ključnih riječi u imena stranica. Naslov ove stranice je:

<title>Šta je SEO? Zašto je bitna SEO OPTIMIZACIJA? Kako samostalno izvršiti optimizaciju?/title>

Ukoliko koristite WordPress ime stranice je naslov posta [post] ili stranice [page]. Naslov stranicama možete promijeniti uz pomoć Quick Edit funkcije (Dashboard>Posts>All Posts [izaberite post i kliknite Quick Edit]). Naslove stranica možete editovati i uz pomoć popularnog SEO plugina Yoast SEO.

Qucik Edit Post u Wodpressu

Od važnosti su i Heading HTML tagovi. Oni bi trebali da budu hijerarhijski poredani. Preporuka je da na stranici imamo samo jedan H1 tag. Na jednoj stranici možemo imati više H2, H3, H4, H5 i H6 tagova. U heading elementima takođe trebamo pominjati ključne riječi.

naslovi u wodpressu
Korištenje H2 taga u Wodpressu

Međutim, pominjanje prevelikog broja ključnih riječi je zapravo negativan SEO faktor. Google na osnovu toga može zaključiti da vještački pokušavamo manipulisati rezultatima pretrage. Zbog toga prilikom određivanja broja ključnih riječi treba da se vodimo zlatnom sredinom.

Napravimo pretragu za ključne riječi na koje želimo da se rangiramo, otvorimo prva tri rezultata pretrage i procijenimo gustinu ključnih riječi na tim stranicama. Vodimo računa da ne idemo ispod ali ni puno iznad ovoga broja.

Meta description

Meta description predstavlja opis stranice. Google ga koristi pri formiranju rezultata pretrage. Ne bi trebalo da ima više od 160 karaktera. Ovaj HTML element nalazi se u <head> sekciji html dokumenta. Korisnici WordPressa, meta description mogu promijeniti uz pomoć plugina Yoast SEO.

  <meta name="description" content="Ovdje ide opis">
Rezultati pretrage za termin "burek"
Naslov (Title) i Meta Descritpion iz Google rezultata pretrage na termin “burek@

Sadržaj [VAŽNO]

Šta se nalazi na stranici? Da li sadržaj odgovara na upit koji je korisnik postavio? Da li je sadržaj jedinstven ili je kopiran? Da li sadržaj prati pravilnu strukturu? Da li se ključne riječi pominju u tekstu stanice?

Sadržaj web stranica je uglavnom tekst. Poželjno je da taj tekst bude obogaćen sa slikama, ilustracijama, graficima, te umetnutim video i audio sadržajem. Svi ovi dodatni elementi čine naš sadržaj privlačnijim korisniku. Cilj je da se korisnik što duže zadrži na našoj stranici, ali i da dobije odgovr na pitanje zbog kojeg je došao.

Ključne riječi u sadržaju

Poželjno je da stranice sadrži ključne riječi za koje ih želimo rangirati. Treba obratiti pažnju o učestalosti ključnih riječi (keyword density). Prečesto navođenje ključnih riječi je negativan SEO faktor.

Opširnost sadržaja

Tekstovi treba da budu opširni. Provjerimo koji tekstovi se rangiraju prvi na ključne riječi za koje želimo da se rangiramo. Naši tekstovi moraju biti detaljniji i opširniji. Vodimo računa da naš tekst pokriva sve termine ne koje je Google navikao u temama o kojima pišemo.

Svježina sadržaja

Tražilice vole svjež sadržaj. Od sajtova koji redovno objavljuju nove stranice, jedno se bolje mogu kotirati sajtovi sa reputacijom. Sajtovi sa reputacijom sadrže stranice koje su davno kreirane, ali koje se redovno osvježavaju. Npr “Najbolji sajtovi za gledanje filmova u 2020 godini”. Sledeće godine naslov ove stranice će biti “Najbolji sajtovi za gledanje filmova u 2021 godini”, a lista sajtova biće osvježena novim adresama.

Gramatika i pravopis

Smanjite gramatičke i pravopisne greške. Google je itekako u stanju da ih primjeti. Stranice sa manje gramatičkih i pravopisnih grešaka se rangiraju bolje.

Korištenje multimedije

Koristite slike, video, citiranja, umetnute tweetove , klipove i slično.

Table of content (Index/Sadržaj)

Ukoliko pišete duže članke koristite sadržaj sa anchor linkovima. Naslovi u sadržaju treba da vode na odgovarajuća mjesta na stranici.

Dupli, kopiran sdržaj 🙁

Ne koristite tuđe tekstove. Ukoliko posjedujete dupli sadržaja koristite canonical tags.

Youtube

Koristite Youtube umetnuti video u svojim tekstovima. Google je vlasnik Youtube-a i mnogi SEO eksperti smatraju da će vam relevantni Youtube klipovi pomoći pri rangiranju važeg saržaja.

Iskustvo korisnika [VAŽNO]

Glavni cilj Google-a je da korisniku ponudi odgovor na upit koji je postavio. Google prati ponašanje korisnika koji je posjetio vaš sajt, kako bi utvrdio da li je korisnik dobio odgovor na svoje pitanje. Ukoliko je korisnik prebrzo napustio vaš sajt, najvjerovatnije nije dobio odgovor. Ako je korisnik nakon posjete nastavio da postavlja isti upit u Google tražilici i posjećuje druge sajtove, vaš sajt mu najverovatnije nije ponudio pravi odgovor.

Dužina posjete i odbijene posjete

Dužina posjete je bitan SEO signal. Kvaliteniji i opširniji tekstovi pomažu nam da korisnika duže zadržimo na stranici. Na taj način šaljemo pozitivan SEO signal, da je korisnik našao ono što je tražio.

Odbijene posjete (Bounce rate) su posjete koje opisuju specifično ponašanje korisnika. Korisnik po otvaranju stranice, napušta sajt bez ostajanja na stanici ili prelaska na druge stranice sajta. Visok Bounce rate je izutetno negativan SEO signal.

Prilagođenost mobilnim uređajima

Ako vaš sajt nije prilagođen mobilnim uređajima (responzivan), to je izuzetno negativan SEO signal.

Brzina učitavanja stranice

Brzina učitavanja sajta je jedan od najbitnijih SEO faktora. Inženjeri u Google-u priznali su da je ovo jedan od faktora po kojem rangiraju sajtove. Razlog je što korisnici ne vole spore sajtove i Google ne želi da ih servira.

Statistika: 47% korisnika očekuje da sajt nakon 2 sekunde izbaci većinu sadržaja. 40% ljudi će napustiti sajt koji se učitava 3 sekunde. Ukoliko interrnet prodavnica zarađuje $100.000 dnevno, svaka sekunda učitavanja prodavnicu u prosjeku košta oko $2.5 miliona godišnje.

Srećom, nije toliko teško ubrzati vaš sajt. Prvi korak je testiranje brzine. Za testiranje brzine učitavanja koristite Google-ov alat, https://web.dev/measure/. Na ovoj stranici možete provjeriti trenutno vrijeme učitavnja stranica.

Optimizacija brzine: Koristite odgovarajuće veličine slika

Pojedini korisnici ne obraćaju pažnju na veličinu slika. Nije rijetkost vidi sajt koji ima 5 slika u sajderu, od koji je svaka teška po 10 MB. Svaka ova slika može da se sabije na 0.2MB i tako značajno ubrza učitavnje stranice. Imajte u vidu da kod većine sajtova sav kod (HTML, JS, CSS) rijetko gad prelazi 1MB. Zamislite koliko opterećenje predstavljaju slike koje su 70x teže od čitavkog koga koji generiše stranicu.

Za konverziju veličina slika možete koristiti online alata. Ukucajte u Google “online image optimization”.

Optimizacija brzine: Smanjite broj pluginova na WordPressu

Pluginovi su najtamnija strana WordPress sajtova. Većina njih je napisana izuzetno loše. Smanjite broj plugina što je više moguće. Obrišite one koje na koriste uopšte. Takođe obrišite i sve WordPress teme koje ne koristite.

Optimizacija brzine: Kombinujte sve CSS i JS fajlove u jedan

Svaki plugin na WordPressu sa sobom učitava još CSS i JS fajlova. Svaki ovaj fajl je dodatni zahtijev ka serveru. Skupite sve ove fajlove u jedan kako bi što više smanjili broj poziva ka serveru. Ukoliko koristite WP, ovo možda jedini opravdani razlog za korištenje plugina. Ukucajte u wodpress plugin finder “merge CSS and JS files” i instalirajte potrebne pluginove.

Optimizacija brzine: Koristite CDN

CDN je način dostavljanja fajlova korisniku u zavisnosti od njegove geografske lokacije. Na primjer korisnicima u Njemačkoj se fajlovi dostavljaju sa servera u Njemačkoj, korisnicima iz SAD, sa servera u SAD. Ukoliko nemate CDN fajlovi za sve korisnike se dostavljaju sa jedne lokacije. Drugim riječima korisnicima u Njemačkoj se fajlovi dostavljaju sa servera u SAD (ukoliko se vaš server nalazi u sad). Ovo vaš sajt čini sporim.

Optimizacija brzine: Koriste GZIP kompresiju

Fajlovi se šalju sabijeni kako bi što prije stigli do korisnika. GZIP kompresija se podešava na serveru.

Optimizacija brzine: Kupite brži hosting po mogućnosti Cloud

Sajt je često spor ne zbog sadržaja na njemu, već zbog preopterećenog ili presporog servera. Stari serveri često su prespori za moderne sajtove. Potražite server koji koristi SSD diskove.

Optimizacija brzine: Minimizirajte JS i CSS

Kvalitetan korisnički interfejs

Obratite pažnju na vašu navigaciju. Dve stranice na vešem sajtu ne smiju biti na većoj udaljenosti od 3 klika. Google ima različite načine na koje provjerava kvalitet vašeg interfejsa. Većinu signala Google dobija od korisnika vašega sajta. On može da provjeri koliko su se korisnici zadržali na vašem sajtu i da li su pronašli željenu informaciju.

Dva dobra način za provjeru kvaliteta interfejsa je korištenje upitnika ili korištenje softvra za praćenje ponašanja korisnika. Pravljenje upitnika je najbrža i najlakša metoda za dobijanje preporuka. Jednostavnim email upitom ili anketom pitajte korisnike: šta misle o vašem sajtu?; da li imaju problem prilikom korištenja svih opcija? i sl. Odlični softveri za praćenje interakcije korisnika sa vašim sajtom su crazyegg i hotjar.

Pominjanja [VAŽNO]

Backlinks

Stranice sa više backlinkova se bolje rankiraju. Backlinkovi su linkovi koji upućuju na vaš sajt. Međutim, nije samo broj backlinkova bitan. Bitan je i njihov kvalitet, kao i njihova relevantnost.

Linkovi sa dobro rangiranih sajtova vrijede više. Linkovi sa sajtova koji obrađuju teme za koje se želite rangirati, takože su znatno vrijendiji. Posebno su vrijedni linkovi sa .edu i .gov sajtova. Pokušajte dobiti linkove sa sajtova:

  • Linkovi sa .edu ili .gov domena
  • Linkovi sa sajtova sa reputaciojom
  • Linkovi sa sajtova sa sličnom tematikom
  • Linkovi od konkurencije

Treba strogo izbjegavati razmjenu linkova. Ovo je blackhat SEO strategija zbog koje vas Gooole može trajno ukloniti iz rezultata pretrage. Ljudi treba sami da linkuju vaš sadržaj zato što smatraju da je koristan.

Pominjanja na družtvanim mrežama

Dugi niz godina broj backlinkova bio je presudan faktor za rangiranje na Google-u. Mogli ste se rangirati za bilo koji termin, i prestići koga god želite ukoliko ste imali više backlinkova. Sa godinama Google je postao daleko lukaviji. Jedan od načina na koji Google procjenjuje vašu reputaciju je praćenje ponašanja korisnika društvenih mrežama. Ovim signalom je izuzetno teško manipulisati i zato ga Google intenzivno koristi prilikom rangiranja. Sada vjerovatno znate zbog čega brendovi aktivno učestvuje u Social Marketingu.

Ostali SEO faktori:

Korištenje semantičkih HTML tagova

Pročitajte: Semantički HTML elementi! + SEO

Site Map

Posjedovanje Site Map-a je pozitivan SEO signal. Ukoliko imate Site Map-u obavezno je unesite u Google Search Console. GSC je servis koji pruža Google. GSC pomaže vlasnicima da lakše optimizuju svoje sajtove.

Kontakt informacije na sajtu

Sajtovi sa kontakt opcijom se bolje rangaraju. Najbolje je ako se te informacije poklapaju sa WHOIS kontakt info. Whois kontakt info vašeg domena možete provjeriti na https://whois.net/.

Komercijalni linovi (Affiliate links) su loš znak

Veliki broj affiliate linkova je loš znak za tražilice. Tražilice razumiju da ovi linkovi zbunjuju korisnike, i da je jedini cilj vlasnika sajta ostvarivanje profita putem provizije. Tražilice će korisnika koji traži “najbolja motorna pila” radije poslati na Amazon ili OLX, nego na sajt koji će ga nakon kratkoga teksta opet uputiti na Amazon ili OLX putem affiliate linka.

Image Search Results CTR

Ukoliko ljudi klikaju na vaše slike u Google Image Search-u. Vodite računa da pravilno nazovete slike i da one budu relevantne tekstu koji ilustruju. Pravilno optimizujte slike za tražilice.

Domen

Sajtovi sa hr. domenom će se bolje rangirati u Hrvatkoj, .rs u Srbji, a .ba u Bosni. Ukoliko želite da se rangirate globalno koristite .com domen. Osim toga, kraći domeni i stariji domeni se bolje rangiraju.

Lokacija servera

Sajtovi koji se nalaze bliže korisnicima se bolje rangiraju u rezultatima pretrage koje prave ti korisnici.

Dužina URL’a

Stranice sa kraćim URLovima se bolje rangiraju. Sve što više odgovara korisnicima, bolje je i za tražilice. Korisnici će prije kliknuti i lakše zapamtiti kratke adrese. Ovu logiku prate i tražilice kako bi što približnije imitirali ponašanje korisnika.

Ključne riječi u linku (URL slug)

Koristite ključne riječi za koje se želite rangirati u linkovima.

Optimizacija slika

Uvijek koristite alt, caption i description tekst za vaše slike.

Google Search Console Integracija

Sajtovi koji su integrisani sa Search Consolom se bolje rangiraju.

WordPress Tags

Ukoliko koristite WP , koriste i WP tagove. WP tagovi su pozitivan SEO signal.

Korištenje AMP stranica

AMP stanice su tip vrlo jednsotavnih i funkcionlano ograničenih html stranica. Ove stranice nemaju napredne elemente, ne mogu da koriste sjenke, gradijente i preklapanja. One postoje samo zbog BRZINE. Dodatne funkcije samo bi usporile njihovo učitavnja. One su vrlo primitivne kombinacij teksta i slika. Ove stranice se učitavaju brzinom munje, međutim treba znati da one nisu za svakoga. AMP stranice su dobro rješenje za sajtove sa jednostavnim dizajnom i strukturom. Odlično su rješenje za novine, a vrlo loše rješenje za web agencije.

Arhitektura sajta

Treba se voditi izrekom  “Don’t Make Me Think”. Ne komplikujte strukturu svašega sajta. Neka je svaka stranica dostupna u 3 klika. Recimo da na naslovnoj stranici možemo saviti 100 linkova. Na svakoj od tih stranica možemo staviti još 100 linkova. Na svakoj od tih stranica još 100. To znači da uz tri klika možemo doći do 1 MILION stranica. Sjetite se sada sajtova na kojima ste nekoliko minuta pokušavali da pronađete kontakt formu ili adresu.

Dobar primjer organizacije predstavljaju fashion sajtovi. U meniju su svi proizvodi podjeljeni na muške i ženske. U ženskim prozvodima imamo majice, hlače, torbe i sl. Ovo je idealna struktura sajta i za korisnike i za tražilice.

User reviews/Reputation

Vodite računa o reputicaji na Google Business. Veliki broj biznisa kod nas, ne posjeduje Google Business Page. Recimo da sta prvi rezultat pretrage na termin “izrada sajtova”. Prije vašeg rezultata korisnku će se pojaviti mapa sa firmama koje se bave web developingom. Na taj način možete ostati bez potencijalnih klijenta čak i ako ste prvi na pretragama. Zbog toga svaki biznis treba da ima Google My Business Page. Broj i kvalitet ocjenja su faktori od kojih zavisi da li će vas Google prikazati na mapi. Razmišljajte o tome kao o SEO-u za Google mapu. Izgleda da je vrijeme da počnemo skupljati lajove. 😉

Chrome bookmarks

Ukoliko je više korisnika sačuvalo vaš sajt u bookmark baru, vaš sajt ima veću reputaciju. Google putem Google Crome-a može provjeriti koliko su pojedini sajtovi sačuvani. Sajtovi sa većim brojem bookmarka imaju veću šansu da se pojave prvi u pretragama.

Ponavljanje sajta u Browser History

Više pominjanja u istoriji browsera, znači bolje rangiranje. Slično kao i kod bookmarksa, Google je u mogućnosti da provjeri i ovaj broj za svaki sajt.

CTR stranice u rezultatima pretrage

Tražilice neprestano provjeravaju CTR rezultata pretrage.

Komentari

Veći broj komentara i aktivna zajednica su pozitivan SEO singal.

Ukoliko vam se svidio naš članak i ukoliko smo vam pomogli da razumijete SEO sonove, podijelite ovaj članak. Veliki broj preduzetnika imao bi velike koristi od zananja koje smo podjelili u ovome članku.